Andrej.cz

... transparentně !!!

Neovlivní.cz

Otázky na Agrotec? Sobotka a Babiš utekli zadním vchodem

Otázky na Agrotec? Sobotka a Babiš utekli zadním vchodem

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a vicepremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš utekli na středeční noční tiskové konferenci vlády před nepříjemnými otázkami zadním vchodem. Dotazy souvisely s případem Babišovy firmy Agrotec, kterou hodlají policisté dostat před soud kvůli podezření z machinací s veřejnými penězi.

Reportér deníku Neovlivní.cz položil na závěr tiskové konference Sobotkovi i Babišovi následující dotazy:

Pane premiére, pokud státní zástupce podá na firmu Agrotec obžalobu, bude pro vás, případě sociální demokracii přípustné, aby ve vládě seděl vicepremiér, jehož společnost bude stát před soudem kvůli podezření z manipulace zakázek ve strategickém státním podniku?
A pane vicepremiére, co kauze říkáte vy? Považujete za možné zůstat ve vládě, pokud vaše firma bude obžalována pro manipulaci zakázek?

V tu chvíli zakročil mluvčí vlády Martin Ayrer se slovy, že tématem tiskové konference je jednání vlády a nic jiného. Ayrerovy pomoci Sobotka s Babišem bez váhání využili a zmizeli ze sálu pro tiskovou konferenci vlastním vchodem.

http://neovlivni.cz/otazky-na-agrotec-sobotka-a-babis-utekli-zadnim-vchodem/

Babišův Agrotec byl kolečkem ve stroji na vyvádění peněz, tvrdí policie

Babišův Agrotec byl kolečkem ve stroji na vyvádění peněz, tvrdí policie

Kauza možných manipulací s veřejnými zakázkami státní České pošty je mnohem rozsáhlejší, než se dosud vědělo. Z informací, které nashromáždili vyšetřovatelé, vyplývá, že firma Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše byla jen kolečkem v důmyslném stroji na vyvádění peněz ze strategického státního podniku.

Deník Neovlivní.cz zjistil detaily o dění na České poště ze spisu, který policie vede od roku 2013. Obsahuje výpovědi svědků, odposlechy, záznamy o sledování podezřelých, jejich vozidel i obydlí. Vůbec poprvé tak vychází najevo, jak propracovaný systém vyvádění peněz byl.

V čele celé skupiny stáli podle vyšetřovatelů někdejší vrcholní manažeři státního podniku: zástupce generálního ředitele Richard S. a jeho podřízený, ředitel úseku nákupu a zásobování Jiří K. Dvojice mužů údajně vybudovala klientelistickou síť firem, kterým pomáhali k vítězství v malých veřejných zakázkách. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že jim v tom pomáhala ještě referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata J., která s jedním z manažerů pošty žila. “Richard S., Jiří K. a Renata J. předávali konspirativním způsobem buď přímo, nebo přes prostředníka podnikatelům interní informace pošty o chystaných veřejných zakázkách na stavební práce malého rozsahu: zadávací dokumentaci, výkaz výměr, fotky, business case, investiční záměr, předpokládanou hodnotu zakázky. Záměrně jim tím opatřovali výhodnější podmínky oproti jiným dodavatelům,” píše policie ve spise.
V případě, že nevyhrála dohodnutá firma, vypisovala podle vyšetřovatelů skupina další a další kola výběrového řízení, dokud jimi preferovaná společnost nebyla úspěšná. “Za tuto nezákonnou pomoc požadovali nejméně Richard S., Jiří K. a prostředník provizi ve výši 5 až 15 procent z hodnoty veřejné zakázky,” tvrdí policie.

Policie už vyšetřování celého případu ukončila a obvinění se seznámili se spisem. Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula bude nyní sepisovat obžalobu. Podána bude do několika měsíců.

http://neovlivni.cz/babisuv-agrotec-kolecko-ve-stroji-na-vyvadeni-penez-tvrdi-policie/